Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie fara insotitor pentru minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie fara insotitor pentru minori

Cum pot sa-mi aduc nepotul (minor) in vacanta in Italia , si care este procedura sau daca poate calatori cu avionul fara sa fie acompaniat de unul din parinti. Poate calatori singur sau in grija unui acompaniator de bord. Care sunt procedurile si documentele ce-i trebuiesc pentru a face acesta vacanta. VA ROG SA MA AJUTATI PENTRU CA NU POT SUSTINE FINANCIAR O VACANTA SI PENTRU UNUL DIN PARINTI IAR COPILUL MERITA SA AIBE O VACANTA FRUMOASA. Va multumesc:
Se poate.
Compania aeriana cu care va calatori trebuie sa aiba serviciul de insotire minor ( stiu sigur ca cea nationala are, care incepe cu T...), parintii fac procura notariala, prin care imputernicesc reprezentantul companiei respective sa il preia la check-in si sa il predea la aeroportul de destinatie.
Minorul trebuie sa aiba pasaport.
Succes!
Multumesc mult, nu stii ce bucurie mi-ai facut.
Multe salutari,
Nora