Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum cãlãtoreºte minorul neînsoþit în spaþiul UE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum cãlãtoreºte minorul neînsoþit în spaþiul UE

Fiica mea, în vârstă de 13 ani, este invitată de prietenii noştri în Danemarca. Nu o putem însoţi şi nu ştim ce formalităţi trebuie îndeplinite ca să călătorească neînsoţită cu avionul.
Vă mulţumesc pentru orice fir pe care mi l-aţi putea oferi.
La achizitionarea biletului de avion va interesati ce companie aeriana are serviciul de insotire minori ( de ex. cea nationala, care incepe cu T are sigur).
Parintii trebuie sa faca o procura la notar prin care imputernicesc reprezentantul companiei respective sa preia si sa predea minorul, iar la check-in o predati unui insotitor de bord.

amaromio a scris:

Fiica mea, în vârstă de 13 ani, este invitată de prietenii noştri în Danemarca. Nu o putem însoţi şi nu ştim ce formalităţi trebuie îndeplinite ca să călătorească neînsoţită cu avionul.
Vă mulţumesc pentru orice fir pe care mi l-aţi putea oferi.

Cititi www.PolitiadeFrontiera.ro sau telefonati la Politia de Frontiera.