avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum cãlãtoreºte minorul neînsoþit în spaþiul UE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum cãlãtoreºte minorul neînsoþit în spaþiul UE


Fiica mea, în vârstă de 13 ani, este invitată de prietenii noştri în Danemarca. Nu o putem însoţi şi nu ştim ce formalităţi trebuie îndeplinite ca să călătorească neînsoţită cu avionul.
Vă mulţumesc pentru orice fir pe care mi l-aţi putea oferi.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 16:16, 10 Iunie 2010
La achizitionarea biletului de avion va interesati ce companie aeriana are serviciul de insotire minori ( de ex. cea nationala, care incepe cu T are sigur).
Parintii trebuie sa faca o procura la notar prin care imputernicesc reprezentantul companiei respective sa preia si sa predea minorul, iar la check-in o predati unui insotitor de bord.

amaromio a scris:


Fiica mea, în vârstă de 13 ani, este invitată de prietenii noştri în Danemarca. Nu o putem însoţi şi nu ştim ce formalităţi trebuie îndeplinite ca să călătorească neînsoţită cu avionul.
Vă mulţumesc pentru orice fir pe care mi l-aţi putea oferi.


Cititi www.PolitiadeFrontiera.ro sau telefonati la Politia de Frontiera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calatorie fara insotitor pentru minori NoricaMarin NoricaMarin Cum pot sa-mi aduc nepotul (minor) in vacanta in Italia , si care este procedura sau daca poate calatori cu avionul fara sa fie acompaniat de unul din parinti. ... (vezi toată discuția)
Calatorie minor in strainatate ruxandralider ruxandralider Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema : fostul meu sot locuieste in Anglia (Londra),din cate stiu cu un fel de \"viza de flotant \" si isi doreste ... (vezi toată discuția)
Minor de 16 ani,poate iesi din tara fara insotitor? alexandra2000 alexandra2000 Buna ziua.Fiica mea a fost chemata de verisoara ei in italia luna viitoare,dar ea nu poate veni dupa ea si nici eu sau tatal ei nu o putem duce.Se poate face ... (vezi toată discuția)