Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de crestere al copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de crestere al copilului

Buna ziua! as vrea daca se poate sa ma lamuriti cu o problema: stiu ca sunt 42 de zile obligatorii din concediul pre si post natal, din cele 126. pot trece de la aceste 42 de zile dupa nastere direct in concediul de crestere al copilui? renuntand la restul de pana la 126 de zile?intrucat cred ca ma avantajeaza mai mult calculul indemnizatiei de crestere al copilului decat cel de maternitate.
va multumesc
Nu puteti sari peste acel concediu, intrucat OUG nr.148/2005 prevede clar ca indemnizatia pentru CIC se plateste începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.
Obligatorii pentru mame sunt cele 42 de zile dupa nastere. CIC va fi acordat din ziua 43 de la data nasterii daca depuneti cererea in termenu de 60 de zile .
oanamariamatei a scris:

Buna ziua! as vrea daca se poate sa ma lamuriti cu o problema: stiu ca sunt 42 de zile obligatorii din concediul pre si post natal, din cele 126. pot trece de la aceste 42 de zile dupa nastere direct in concediul de crestere al copilui? renuntand la restul de pana la 126 de zile?intrucat cred ca ma avantajeaza mai mult calculul indemnizatiei de crestere al copilului decat cel de maternitate.
va multumesc

Sunt 42 zile obligatorii dupa nastere, din a 43 a zi puteti beneficia de cic.
Conform prevederilor OUG 158 / 2005 art 24. - (1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
Pe adeverinta completata de angajator - formular eliberat de primarie -se specifica data in care se implinesc cele 42 de zile.
nu va avantajeaza mai mult CIC.............luati cele 126 zile con. maternitate sunt mult mai avantajoase :acute: