avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa la cererea administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa la cererea administratorului

Buna.Avem un srl care are datorii la stat de 40000 lei si nu dispunem de bani pentru a stinge datoria.Afacerea nu mai merge dar avem un credit contractat la o banca prin care am cumparat o casa care este si gajata pentru respectivul crediut.Vreau sa stiu ce avantaje am daca cer insolventa pentru ca nu vreau sa pierd casa si nici sa inchid total firma(faliment).Cei de la finante mi-au spus ca daca nu fac ceva urgent cer ei insolventa.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters102066 , utilizator 11:56, 28 Mai 2010
Puteti dechide procedura de insolventa
la solicitarea dvs si sa solicitati reorganizarea activitatii societatii.
Avantajul este ca de la data deschiderii procedurii, creantele nu mai sunt purtatoare de dobanzi si penalitati.
E mai bine sa formulati dvs cererea de insolventa si sa solicitati in cazul in care este posibil reorganizarea.
Astfel va puneti la adapost fata de executarile silite care se intrevad, dar nu pentru mult timp.
Daca nu se approba planul de reorganizare se deschide falimentul care are ca efecte lichidarea bunurilor societatii.

Imobilul poate fi vandut suma obtinuta din vanzare se va distribui conf art.121 din legea 85/2006.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate inchide o firma cu datorii papy76 papy76 am o firma cu datorii la stat si la o banca cum pot sa scap de ea fara sa am probleme pe viitor (vezi toată discuția)
Ajutoooor procedura MIXAM MIXAM Situatia este urmatoarea: 1. se numeste un administrator jud de catre creditori, sindicul mentioneaza in sentinta 2. se depun de catre angajati cereri de ... (vezi toată discuția)
Cererea insolventei de catre mfp ContSters94259 ContSters94259 Societatea mea are datorii de 220 mil vechi la stat.Finantele au spus ca nu pot trece eu firma in insolventa deoarece am depasit ceva plafon...dar finantele ... (vezi toată discuția)