avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cale de atac împotriva unei decizii civile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cale de atac împotriva unei decizii civile irevocabilã datã de tribunal

Dacă s-a dat o decizie civilă irevocabilă de către tribunal mai există vreo cale de atac?
Dacă da,unde se poate adresa această cale.
Vă mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: Florin Lucian Manolescu , Consultant managementul calitatii 15:25, 28 Mai 2010
se poate ataca prin caile extraodr: revizuire art.322 c.pr.civ si contestatia in anulare art.317 c.pr.civ, insa doar pt motivele cuprinse in art respective, dc nu va aflati intr-una din ac sit nu se mai poate ataca
mai exact despre ce este vorba?
Este vorba de respingere prin care se spune că recursul este nefondat datorita disp. art.242 alin.1 pct.2
sunteti sigur ca in temeiul art 242 alin1 pct.2 s-a respins rec ca nefondat? art242- suspendarea judecatii cauzei:
partile amandoua o cer
nici una dintre parti nu se prezintanu se prezinta (in speta acest alin)?
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2010
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
recursul a fost respins sau cauza a fost suspendata?

Recomand calduros o cerere de revizuire a hotararii intemeiat pe art. 322 pct8 c.pr.civ.

Alte discuții în legătură

Contestatie in anulare vichi_90 vichi_90 Buna ziua tuturor va rog daca ma poate lumina cineva: - tribunalul a judecat fondul- sectia contencios - am pierdut - curtea de apel a judecatrecursul - am ... (vezi toată discuția)
Revizuire Matist Matist Buna seara. Am citit din Codul de Procedura Civila art.322 alin. 1 si 2, si vreau sa aflu daca pot sa invoc in cazul meu. La Judecatoria Sf. Gheorghe s-a ... (vezi toată discuția)
Recurs respins irevocabil...se mai poate ataca? Beldean Aurora Maria Beldean Aurora Maria Am un proces impotriva I.P.J.Bihor pt anularea unui proces verbal de contraventie(depasirea limitei de viteza in localitate)si mi s-a respins recursul ca ... (vezi toată discuția)