Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pret recomandat de producator pe eticheta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pret recomandat de producator pe eticheta

Intrebarea mea se refera la legalitatea afisarii de catre producator pe eticheta produsului a unui pret recomandat.
Mentionez ca intre producator si distribuitor nu se incheie niciun contract de stabilire a pretului de vanzare. Pretul este recomandat si nu impus.
Care este dispozitia legala care permite aceasta practica?
Atat timp cat pretul recomandat este afisat pe eticheta , indiferent daca exista sau nu o intelegere scrisa intre producator si comerciant (mai ales ca lantul distributiei poate fi unul lung) , corect este ca pretul recomandat sa fie chiar pretul de vanzare. Altfel, ar exista doua preturi, unul afisat la raft de catre comerciant , de regula mai mare decat cel recomandat , si al doilea pret , cel recomandat de producator. Oferirea de informatii confuze sau contradictorii pentru consumatori este considerata practica comerciala incorecta de catre Legea 363/2007 . De mentionat ca in fata consumatorilor raspunzator este comerciantul, nici pe consumatori si nici pe autoritatile de control neinteresandu-i daca exista sau nu acea intelegere cu producatorul.
Mara Ionescu, Consilier juridic