Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pret diferit la casa de marcat, fata de lista de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pret diferit la casa de marcat, fata de lista de preturi. Este ...

Pret diferit la casa de marcat, fata de lista de preturi.

Este aplicabil art. 4, 5, sau/si 6 din legea 363/2007 ca practici comerciale incorecte/inselatoare, fapta comerciantului de a nu afisa pretul real, de asa natura incat sa fie generatoare de discrepante?

Asemenea, se poate folosi o inregistrare video/audio, ca mijloc probatoriu, in cauza?

Mersi si astept un raspuns.
Bună ziua,

Conform legii, orice practică înșelătoare este o practică incorectă (este un raport de la gen la specie). Afișarea unui preț la raft, care diferă de prețul de la casa de marcat este o practică comercială înselătoare, conform art. 6 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 363/2007, prin raportare la dispozițiile HG 947/2000.

Dacă ați fost victima unei astfel de practici, iar prețul la casa de marcat este mai mare decât cel afișat la raft, aveți dreptul la restituirea diferenței. De asemenea, puteți formula o sesizare către ANPC.

Ca mijloace de probă: bonul fiscal, precum și fotografii ale prețului afișat la raft.
Multumesc pentru raspuns!