avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizari

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat la problema care o am.Iata pe scurt despre ce este vorba:
Acum un an,unii membrii ai Comitetului Executiv au hotarat sa se execute reparatii de consolidare a acoperisului cu toate ca in urma cu 3 ani s-au mai executat reparatii la acelasi acoperis de catre o firma care pentru lucrare a acordat o garantie de 5 ani.Pe langa faptul ca lucrarea era inca in garantie,iar pe listele de plata s-au oprit mai multi bani fata de suma inscrisa in contract,membrii Comitetului Executiv au hotarat inca o data sa repare acoperisul dupa acelasi scenariu(fara mai multe oferte,fara ca Adunarea Generala sa i-a cunostinta despre costurile acestei lucrari etc-prin incredintare directa).Dupa ce am semnalat acest aspect,si vazand ca sunt persiflat,m-am adresat organelor competente pentru a elucida acest caz.Departamentul din cadrul Primariei care se ocupa de aceste aspecte mi-a dat dreptate si a sanctionat administratorul cu avertisment(inca un aspect era acela ca administratorul isi deconta abonamentul telefonic fara aprobare si a fost somat sa restituie banii opriti pe liste,proprietarilor).In replica,in loc sa se aplice unele sanctiuni celor care se fac vinovati,membrii Comitetului Executiv au hotarat sa nu puna in aplicare cele hotarate de Primarie si mai nou sa aplice penalitati la sumele care nu au fost platite de catre unii proprietari la fondul de reparatii.Va rog sa-mi spuneti daca este corect si ce pot sa fac in acest caz(in cazul cand nu este corect).
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns.
Stimata dna Elga
Nu este vorba ca ca nu imi place de administrator dar nu mi se pare corect ca din 2 in 2 ani sa se repare acoperisul fara sa raspunda cineva pentru lucrarile proaste efectuate.Nu cred ca membrii Comitetului Executiv poate hotara in numele proprietarilor pentru lucrari de mare anvergura care necesita costuri mari(nu este vb. de o teava,un robinet,etc).Nu cred ca cei de la ultimul etaj au mai multe privilegii decat ceilalti(mai ales ca unii dintre ei fac plaja pe acoperis).Daca ati fi mai receptiva ati observa ca nu faptul ca isi deconteaza telefonul ma deranjeaza ci faptul ca nu tin cont de nimeni si nimic.Dumneavoastra v-ar fi convenit ca sa platiti sistematic pentru un lucru care este prost facut si cu bani multi ,fara a raspunde cineva?(firma a dat faliment-asa au spus).
Si va rog sa nu imi mai dati texte de lege pentru ca le cunosc foarte bine(si eu sunt administrator si nu imi bat joc de oameni-sper ca nu trageti concluzia ca urmaresc sa iau locul cuiva).Eu am vrut sa stiu cui ma adresez pentru aceste abuzuri si atat(tot la primarie sau in alta parte-multumesc pe aceasta cale dlui carol_iorac pentru raspuns).Iar la incheiere daca membrii Comitetului Executiv se poate sa nu cunoasca legea 230/2007 ,administratorul este obligat sa fie la curent cu ce prevede aceasta lege si sa atraga atentia cand ceva nu este in regula(dar daca ii convine....).
Cu stima
Daca sunteti administrator si cunoasteti legile si atributiile fiecaruia atunci e de mirare ca nu stiti raspunsurile la intrebarile Dv.
Nu, nu mi-ar conveni sa-mi ia banii pe reparatia terasei din 2 in 2 ani, dar as sti ce am de facut. Si oricum nu as amesteca un lucru deosebit cum este reparatia terasei cu alt lucru nesemnificativ din aceasta perspectiva, cum ar fi abonamentul telefonic.

De receptiva, sunt receptiva, destul cat sa-mi dau seama ca administrator fiind la alt bloc, ca proprietar in blocul Dv. ar trebui sa stiti ca neplata oricarei obligatii puse pe lista si necontestata inseamna acceptarea ei, iar penalizarile sunt inevitabile in acest caz. Si ar fi trebuit sa stiti si ca reclamatia la primarie ar fi trebuit facuta impotriva comitetului executiv, nu a administratorului, or din cele scrise de Dv. nu spuneti nimic despre atentionarea comitetului de catre inspectorii de la primarie, ci de un avertisment dat administratorului pentru abonamentul telefonic.

Am contestat si mi s-a dat dreptate(la Primarie).Administratorul a primit avertisment pentru ambele situatii(nu numai pentru abonament).V-am spus ca sunt la zi cu toate platile(mai putin cu aceasta situatie-orice reparatii s-au mai facut le-am platit-nu sunt rau platnic).Nu stiu daca dvs. locuiti la bloc dar eu vreau sa stiu pe ce dau banii,si daca este corect,platesc.Nicaieri nu se specifica ca trebuie sa platim si sa tacem.
Eu am intrebat care este urmatoarea etapa si cui trebuie sa ma adresez(din nou la Primarie,la Politie,ii chem in judecata?,etc)
Valoarea abonamentului este de aprox. 100 lei lunar-nu este nesemnificativ.
Putem fi nemultumiti si suparati pe oricine nu-si face treaba in asociatie, dar sarcinile si responsabilitatile sunt impartite conform legii.
Reprezentantii primariei nu pot sa sanctioneze un administrator pentru ca nu a facut licitatie pentru atribuirea contractului de reparatie, pentru ca legea 230/2007 si normele prevad alta cale si nu licitatia. Apoi nu administratorul este vinovat de incheierea unui contract ci comitetul executiv reprezentat de presedinte, in conformitate cu aceleasi legi pe care @vasile viorel spune ca le cunoaste foarte bine. Nu-si poate lua administratorul bani din casierie pentru telefon sau abonament fara aprobarea presedintelui. Apoi mai verifica si cenzorul macar lunar.
Iar solutia, ca in multe alte situatii, ar fi ca cel nemultumit sa participe la adunarile generale, sa aleaga pe cine vrea in conducerea asociatiei si/sau sa se autopropuna in functia de presedinte.
Apoi supararea este si impotriva vecinilor de la ultimul etaj:
Nu cred ca cei de la ultimul etaj au mai multe privilegii decat ceilalti(mai ales ca unii dintre ei fac plaja pe acoperis)

Oare daca terasa s-a amenajat pentru plaja, nu au acces si proprietarii de la celelalte etaje, ci numai cei de la ultimul etaj!?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Terasa reparata de locatarii ultimului etaj alexberi alexberi Este normal ca doar locatarii ultimului etaj sa plateasca repararea terasei? M-am mutat la ultimul etaj al unui bloc cu asociatie de locatari. ... (vezi toată discuția)
Se poate adauga fondul de reparatii in total intretinere ? GME GME Pe scurt problema mea e urmatoarea : fara sedinta sau Adunare Generala presedinta blocului a hotarat sa se stranga o suma de bani pentru repararea terasei .In ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc oana2910 oana2910 Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc unde lunar se strange fond de reparatii destinat pana nu de mult reabilitarii termice. S-a facut o sedinta unde s-a ... (vezi toată discuția)