Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire decembrie 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire decembrie 2009

Cum trebuia inregistreaza in contabilitate reevaluare unei cladiri in decembrie 2009:
cost achizitie (2006) 176 693 lei
amortizare cumulata dec 2009 17 731 lei
Valoare reevaluata cf raport evaluator 164 954 lei.

Amortizarea recalculata la noua valoare se inregistreaza in ianuarie 2010?
Ca baza legislativa se aplica ordin 1752 sau 3055?

Multumesc mult,
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult pentru raspuns.
Acum este clar.
mai am totusi o nelamurire
Cand trebuie inregistrata capitalizarea surplusului din reevaluare prin ct 1065?
Este obligatoriu sa se faca:
- lunar incepand cu ian 2010?
105=1065( diferenta amortizare inainte de reevaluare si dupa)
-in momentul in care activul va scos din evidenta?

Ceea ce stim noi este ca aceasta cladire nu va fi vanduta pe terment scurt sau mediu iar cladirea se amortizeaza integral in 32 ani.

Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult pentru raspuns