Forum Discuţii juridice Executare silită pasii executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

pasii executarii silite

Am si eu o mare rugaminte, poate ma ajutati........ Nu lucrez, nu pt ca nu as vrea, dar nu-mi gasesc nimic, cel putin deocamdata. Tot sper, pun cv-uri peste tot, caut etc.
Rate am.... bani sa le platesc nu. Inevitabil am primit o instiintare precum ca contractul a fost reziliat si s-a declansat procedura de executare silita impotriva mea si a girantilor (toti fosti colegi aflati in aceeasi situati cu mine, fara servici). Se mentioneaza ca au fost calculate si cheltuieli de executare silita. Desi i-am tot sunat si rugat sa ma mai astepte o luna doua poate imi gasesc ceva, nu au mai vrut considerind "ca-i duc cu presul".
Intrebarea mea este: la ce tre sa ma astept in continuare? C-am care sunt pasii pe care ii vor face? Cum ar trebui sa actionez oficial in scris, ca pe cale orala nu am reusit? E drept ca sunt mai bine de 6 luni de cind nu le-am mai dat nimic.
Va rog mult ajutati-ma cu citeva informatii mai detaliate cum ar trebui sa procedez. Le-am spus tot timpul ca-mi recunosc creditul, ca eu il voi plati.... da nu am momentan de unde.....
Va multumesc anticipat!
O zi buna!
Contractele bancare sunt titluri executorii, nefiind necesara investirea. Executorul bancar sau un executor judecatoresc vă va înştiinţa cu privire la începerea executării . Posibil, va trimite si un titlu executoriu în care vor fi indicate sumele datorate cu titlu de debit şi cele cu titlu de majorări de întârziere.
După ce veţi ptimi o astfel de somaţie sau titlu executoriu, vă puteţi adresa instanţei pentru suspendarea executării.
Dat fiind că nu aţi mai efectuat nici o plată şi nici nu i-aţi notificat în scris cerând o eşalonare, este dreptul lor să vă execute silit.
Ariadna Gorea, Avocat
Inainte de toate, la momentul cand ati ramas fara un loc de munca, trebuia avizata banca pentru a gasi impreuna o solutie de reesalonare sau stabilirea unei perioade de gratie. Faptul ca le-ati comunicat prin telefon de nenumarate ori ca veti plati candva a dus la o si mai mare neincredere din partea bancii.
Trebuia sa va prezentati la banca penru a arata ca sunteti de buna credinta si incercati sa gasiti solutii.
Acum este destul de tarziu pentru a gasi solutii dar eu tot as incerca.
Avand in vedere ca vor sa-si recupereze banii, poate vor intelege situatia si va propun o refinantare prin care sa-si recupereze debitul. Acest lucru presupune o datorie si mai mare a dvs. catre ei dar poate o perioada mai lunga de rambursare, timp in care veti gasi un loc de munca.

Numai bine.
L.C.