Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt auto - intrebari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt auto - intrebari

Buna seara,

Acum mai bine de un an, un "prieten", m-a rugat sa il duc pana la iubita lui, cu masina mea. Dupa ce am ajuns la destinatie, mi-a zis sa il astept 15 - 20 de minute, pentru ca apoi sa se intoarca inapoi cu mine in cartier. Dupa aproximativ 20 de minute, tipul s-a intors cu ceva in geaca care o avea pe el, nefiind treaba mea, am considerat ca nu am de ce sa il intreb ce si cum(prostia mea!). Nu am plecat bine de acolo ca dupa vreo 10 minute am fost tras pe dreapta de un echipaj de politie si ghici ce? Respectivul sparsese 3 masini, am fost rugat sa merg la sectie, sa dau o declaratie (nu m-a crezut nimeni ca nu am stiut ce are de gand sa faca respectivul si mi s-a spus ca si eu o sa patesc ce pateste el). Ok, am ajuns acasa, dupa un an si cateva luni(asta fiind saptamana aceasta) primesc o hartie in care scria ca trebuie sa ma prezint la procuror si "invinuit: furt auto", am ramas MASCA!!! Am fost acolo, mi-a zis cica ca e prima abatere si nu o sa ma aresteze si ca o sa fiu chemat in fata unui judecator!

Ceea ce as vrea sa stiu este:

Am nevoie de un avocat(nu s-au deplus plangeri(din ce mi s-a spus)?
Cat timp va dura pana va trebui sa ma prezint la judecator(aproximativ))?
Va multumesc pentru raspunsurile rapide. Nu, nu am stiut, cand am ajuns la sectie era toata lumea agitata si imi puneau tot felul de intrebari, le-am spus ca nu am nici o legatura cu acea treaba, nu am nevoie de bani din asa ceva(lucrez) dar degeaba, vorbeau foarteee urat!

Nu am luat legatura cu un avocat pentru ca nu mi-am imaginat ca se ajunge pana aici! Dupa cum am spus, saptamana aceasta am fost la procuror(miercuri la 10 dimineata), nu am stiut ce sa fac, de 15 minute mi-am facut cont pe acest site si am spus ca ar fi bine sa cer niste pareri!

Va multumesc inca o data!
Daca nu v_a fost prezentat materialul de urmarire penala mai puteti cere probe in aparare dupa ce avocatul dvs. va analiza probatoriul de la dosar.
Ceva probe trebuie sa existe impotriva dvs. si trebuie sa va aparati cumva.

avocat Claudiu Lascoschi
Buna seara. As avea shi eu o intrebare in legatura cu aceasta problema: in cazul in care acuzatul trebuie sa se prezinte la tribunal dar nu o face, ce pedeapsa risca sau cum ii sunt considerate actiuniile? sau doar se amana sedinta pentru o data ulterioara? sa presupunem ca acuzatul are probleme in familie. Este nevoie sa-si anunte absenta?
Este absolut necesar sa se prezinte
Daca nu risca sa i se emita mandat de arestare
Eu am spus-o si alta data....
Parerea mea este ca atunci cand vine vb de situatii penale e absolut necesar sa va angajati aparator
El ar fii stiut sa va spuna aceste lucruri
Atentie va jucati cu libertatea dumneavoastra
Bafta
Sunt perfect de acord cu Cipri.
Mergeti la proce ca sa nu va ingreunati situatia.
Daca nu mergeti este foarte probabil sa mergeti apoi la ...inchisoare...
Daca aveti probleme si nu va puteti prezenta anuntati in scris instanta.
Daca sunteti la primul termen puteti cere termen pt angajarea unui avocat si se va amana.
Faceti cererea in scris.

avocat Claudiu Lascoschi