Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... magazioner vs. gestionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

magazioner vs. gestionar

Buna ziua,

care este diferenta intre cele doua posturi? magazionerului i se retine din salar ca si la gestionar cei 10%?
Si daca o persoana apare in doua departamente diferite in aceeasi firma, nu trebuie sa aiba doua fise de post, deci 2 contracte de munca?? Mentionez ca departamentele sunt total diferite...

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Va refereati la intrebarea cu magazionerul si gestionarul (daca sunt sau nu diferite si daca i se retine si primului garantie) sau la cea de-a doua intrebare ca in principiu, o persoana daca detine posturi in 2 departamente diferite, trebuie sa aiba 2 cim-uri?

Totusi care este diferenta intre magazioner si gestionar? eu una nu imi pot da seama...

Multumesc.
Magazinerii organizeaza si controleaza receptia si expeditia de marfuri si tin evidenta, la zi, a registrelor de stocuri; verifica distribuirea marfurilor si evalueaza necesarul pentru reinnoirea stocurilor; receptioneaza, inmagazineaza si elibereaza utilajele, piesele de schimb si alte articole; cantaresc marfurile primite in stoc; realizeaza inventare de mobilier si alte articole depuse in stoc.

Gestionarul de depozit are ca atributii principale de serviciu receptia, pastrarea si eliberarea de bunuri aflate in administrarea, folosinta sau detinerea, chiar temporara, a unei organizatii, indiferent de modul de dobandire si de locul unde se afla bunurile.

In general, sunt asemanatoare aceste functii.

In situatia cumulului de functii exista doua posibilitati : fie exista incheiate contracte individuale de muncă pentru fiecare functie, fie exista incheiat un act aditional la primul c.i.m. prin care se stabileste ocuparea unei functii noi prin cumul pentru care primeste un spor pentru cumul de functii.
In acest caz, trebuie sa existe fise de post pentru fiecare functie ocupata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspuns.