Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Raspunderea administratorului

Buna ziua!
O firma cu 2 asociati, din care unul este si administrator, cesioneaza partile sociale unei alte persoane care va avea calitatea de asociat unic si administrator. Firma are datorii la stat.

Dupa ce cesioneaza vechiul administrator actiunile noului asociat si administrator, raspunderea pentru datoriile la stat o va avea vechiul sau noul administrator?

Multumesc!
daca cesionarul considera ca activitatea depusa de cedent in ceea ce priveste administrarea societatii este corecta si legala si ca, aceasta activitate nu-i aduce prejudicii, care este impedimentul legal de a nu fi incheiat un asemenea contract.

Amestecati mere cu pere ... si anume
-cedentul are caliatea de asociat si cedeaza X parti sociale prin Contractul de cesiune
-administratorul raspunde de activitatea desfasurata in societate de la data numirii lui si pana la data revocarii de catre AGA
Sa inteleg ca daca se specifica in contractul de cesiune ca daca noul administrator preia firma cu tot cu datorii, vechiul administrator nu mai are nicio raspundere?

Nu va opreste nimeni sa puneti o asemenea prevedere dar dpdv juridic efectul este O
Adrian Stoica, Practician in insolventa
Mai am cateva intrebari la Dvs.:

Pentru actul constitutiv actualizat si contractul de cesiune parti sociale mai este obligatorie autentificarea in fata notarului? sau se intocmesc si se depun la registrul comertului sub semnatura privata?
Dar hotararea AGA in care asociatii cedeaza partile sociale unei alte persoane din afara firmei?
Dar declaratia pe propria raspundere data de asociatul unic care va fi si administrator prin contractul de cesiune?

Va intreb pentru ca la ONRC, la biroul "informare initiala'' mi s-a spus ca nu trebuie autentificate la un notar, avocat!
Multumesc!
Cristina Vasile, utilizator
-actul constitutiv + hot aGA se pot intocmi si sub semnatura privata
-declaratia pe propria raspundere avocat sau notar sau la Registrul comertului
-mai trebuie specimen de semnatura pentru noul administrator la notar sau la Registrul comertului
As mai avea o intrebare la Dvs: terta persoana care preia partile sociale de la cei doi asociati ai firmei prin cesiune de parti sociale, obligatoriu trebuie sa plateasca ceva? Daca da, in functie de ce trebuie sa fie suma?

In cazul in care firma are datorii, se mentioneaza undeva in contractul de cesiune acest lucru?
Mentionez ca persoana care preia firma( noul si unicul asociat) este fiul unuia din asociatii anteriori.

Multumesc!
Cristina Vasile, utilizator
terta persoana care preia partile sociale de la cei doi asociati ai firmei prin cesiune de parti sociale, obligatoriu trebuie sa plateasca ceva? Daca da, in functie de ce trebuie sa fie suma?

daca cesiunea se face la valoarea nominala a partilor sociale NU
daca valoarea este mai mai se plateste impozit 16% la diferenta prin retinere la sursa
In cazul in care firma are datorii, se mentioneaza undeva in contractul de cesiune acest lucru?

Am raspuns mai inainte ca este inutil si fara efect juridic aceasta mentiune