Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata/limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata/limita de varsta

Buna ziua!
Am urmatoarea nelamurire:
Mama mea este nascuta in 26.11.1954 si a iesit in pensie anticipata la varsta de 54 si 11 luni. I s-a redus varsta standard de pensionare datorita conditilor speciale si deosbite de munca , respectiv are gr 1. Are stagiu total de cotizare de 37 ani, 2 luni si 23 zile(din care in gr 1 -17 ani, conditii normale -11 ani, 8 luni, 23 zile, stagiu aferent gr 1 si 2 - 8 ani si 6 luni).
Intrebarea este daca poate solicita recalcularea pensiei pentru limita de varsta ?

Va multumesc anticipat!
Uitati-va cu atentie in decizia de pensie. Nu cred ca are pensie anticipata
La cei 17 ani de gr. I trebuia sa iasa la pensie limita de varsta din 2004