avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata/limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata/limita de varsta

Buna ziua!
Am urmatoarea nelamurire:
Mama mea este nascuta in 26.11.1954 si a iesit in pensie anticipata la varsta de 54 si 11 luni. I s-a redus varsta standard de pensionare datorita conditilor speciale si deosbite de munca , respectiv are gr 1. Are stagiu total de cotizare de 37 ani, 2 luni si 23 zile(din care in gr 1 -17 ani, conditii normale -11 ani, 8 luni, 23 zile, stagiu aferent gr 1 si 2 - 8 ani si 6 luni).
Intrebarea este daca poate solicita recalcularea pensiei pentru limita de varsta ?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 09:18, 1 Iunie 2010
Uitati-va cu atentie in decizia de pensie. Nu cred ca are pensie anticipata
La cei 17 ani de gr. I trebuia sa iasa la pensie limita de varsta din 2004

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre legea pensionarii maryciobanu2014 maryciobanu2014 Buna ziua, Am si eu nevoie de un sfat.O persoana a fost pensionata pe 22.07.2008 pe baza legii 19/2000 la varsta de 59 de ani .A realizat un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie mihaelasasu mihaelasasu Buna ziua. Am o nedumerire legata de modul de determinare a varstei de pensionare a tatalui meu si implicit a momentului in care i-a fost aprobat in cele din ... (vezi toată discuția)