Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre legea pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre legea pensionarii

Buna ziua,
Am si eu nevoie de un sfat.O persoana a fost pensionata pe 22.07.2008 pe baza legii 19/2000 la varsta de 59 de ani .A realizat un stagiu de cotizare de 37 ani si o luna dintre care
-gradul 2 cu 26 de ani;
-conditii normale 2 ani;
-stagiu militar 1 an;si 4 luni;
-stagiu aferent grupa 1 si 2 de 6 ani si 6 luni.
Pe decizia de pensionare scrie limita de varsta desi a iesit la pensie inainte de varsta standard.
In acest moment cand intra la pensia de drept i se va recalcula inca o data pensia?Mai are dreptul la niste banuti in plus ,acum la limita de varsta?

Multumesc anticipat!
Daca pensia este de limita de varsta,nu se mai recalculeaza nimic.
1. Indiferent ca a iesit la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare sau la varsta standard redusa de pensionare tot pensie pentru limita de varsta se numeste (asa cum scrie si pe decizie).

2. Ca umare nu are de ce sa i se recalculeze pensia (decat daca a mai lucrat intre timp si a mai platit contributie la pensie).