Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare

Sotia mea a iesit la pensiela pensie la varsta de 56 ani si 3 luni,varsta standard de pensionare fiind de 58 ani si 10 luni,diferenta fiind stabilita datorita conditiilor speciale si deosebite de munca de 7 ani 2 luni.total stagiu de cotizare realizat 34 ani 7 luni 25 zile.La implinirea varstei de 58 ani si 10 luni se va recalcula pensia si in cuantum de cat?
Daca pensia este anticipata,sau anticipata partiala,se recalculeaza,daca este de limita de varsta cu reducerea varstei standard,nu se mai recalculeaza.
Sotia a iesit la pensie pentru limita de varsta, varsta standard de pensionare reducandu-se pentru perioada lucrata in conditii deosebite si speciale. La data implinirii varstei standard de pensionare pensia pentru limita de varsta nu se recalculeaza, nu exista prevedere legala in acest sens.

De altfel, ganditi-va ca nici nu are ce si pentru ce sa se recalculeze. Pensia pentru limita de varsta se recalculeaza daca, dupa deschiderea acestor drepturi, beneficiarul a realizat stagii de cotizare. Sotia nu a realizat stagii de cotizare, a fost pensionara. Perioada in care o persoana are calitatea de pensionar nu este perioada in care se plateste CAS (contributia de asigurari sociale) la BASS (bugetul asigurarilor sociale de stat).
Gabriela Pintea, Consilier juridic