Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat dar si PFA - nr ore de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat dar si PFA - nr ore de lucru

Sunt angajat cu norma intreaga pe perioada nedeterminata ca sofer.Dupa cele 8 ore sunt si instructor auto autorizat PFA. Vreau sa stiu cate ore am voie sa lucrez dupa program. In legea muncii nu am gasit nici o prevedere legata de timpul de lucru al persoanelor fizice autorizate. Pe de alta parte normele de aplicare ale OMTI 1019 prevad ca instructorii auto autorizati trebuie sa respecte timpul de lucru prevazut de legea muncii. Daca sunt propriul meu patron ma obliga cineva sa lucrez doar 8 ore pe zi?
Bu va poate nimeni obliga cit sa lucrati ca PFA. aici nu are incidenta timpul normal de munca ca la salariati