Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil de comun acord

Sotia simtind ca are sanse mai mici la procesul pentru custodia copilului, mi-a propus sa divortam de comun acord, iar custodia copilului sa o facem tot de comun acord. Mi-a propus sa cadem de acord ca minora de 3 ani sa stea 2 saptamani la mine, si 2 saptamani la ea. Pentru sotie, o astfel de intelegere e buna, fiindca stie ca e posibil sa piarda procesul avand in vedere greselile care le-a facut, si de asemenea stie ca nu voi lua copilul din 2 in 2 saptamani fiind foarte ocupat cu jobul si facultatea. O asemenea solutie ne-ar multumi pe amandoi.

Se poate face incredintare de comun acord 2 saptamani la mine si 2 saptamani la ea?
c_mircea, utilizator
de obicei instantele de judecata incredinteaza copilul spre crestere si educare mamei. incredintarea copilului poate fi atribuita tatalui in cazul in care acesta demonstreaza ca are mijloacele necesare sustinerii. mai greu am vazut situatia in care copilul rezultat din casatorie, in urma divortului parintilor sa fie incredintat in modul arata de dv. nimic nu va impiedica, ca ulterior desfacerii casatoriei " sa faceti o asemenea intelegere" numai ca, aceasta ii poate dauna pe viitor.
c_mircea a scris:

Sotia simtind ca are sanse mai mici la procesul pentru custodia copilului, mi-a propus sa divortam de comun acord, iar custodia copilului sa o facem tot de comun acord. Mi-a propus sa cadem de acord ca minora de 3 ani sa stea 2 saptamani la mine, si 2 saptamani la ea. Pentru sotie, o astfel de intelegere e buna, fiindca stie ca e posibil sa piarda procesul avand in vedere greselile care le-a facut, si de asemenea stie ca nu voi lua copilul din 2 in 2 saptamani fiind foarte ocupat cu jobul si facultatea. O asemenea solutie ne-ar multumi pe amandoi.

Se poate face incredintare de comun acord 2 saptamani la mine si 2 saptamani la ea?

intr-un proces de incredintare a copilului, parintii au dreptul sa cada de acord, carui dintre ei sa-i fie incredintat si de asemenea sa stabileasca amandoi si un program de vizita a minorului.
buna ziua . personal nu cred ca intelegerea dvs. va fi admisa de catre instanta de judecata .
copilul minor se va incredinta mamei , avand in vedere varsta sa frageda .
chiar daca dvs. mentionati faptul ca v-ati inteles cu privire la incredintarea minorei, dvs. tatal puteti cere eventual doar un program de vizitare a minorei .
aceasta insemnand ca vi se vor acorda doua week-enduri pe luna, si perioade din vacante pe care sa le petreceti cu copilul dvs.
1. Nu puteti divorta prin acord comun deoarece aveti un copil minor.(art. 38 Codul Familiei)
2. Invoiala partilor in ceea ce priveste incredintarea copilului minor poate fi incuviintata de instanta numai in masura in care este respectat interesul supereior al copilului.(art 42 Codul Familiei)
3. Personal consider ca nu poate fi incuviintata de instanta o astfel de intelegere, adica sa stea copilul cate doua saptamani pe rand cu fiecare dintre parinti. Nimic nu va opreste insa sa incercati sa depuneti o astfel de cerere.
Ideea este ca sotia se teme ca ar putea pierde procesul, avand in vedere ca a facut multe greseli, iar acum i se fac vreo 2, maxim 3 dosare penale, deci are sanse putine ca sa castige procesul. Eu de asemenea ma tem ca as putea pierde procesul, avand in vedere ca in general minorii sunt incredintati mamelor. Din aceasta cauza sotia mi-a propus aceasta intelegere ca sa fie bine pentru ambele parti.

Am inteles ca nu se poate incredintare minor 2 saptamani la mama si 2 saptamani la tata.
O saptamana la mine, si 3 saptamani la sotie se poate?
Sau si mai concret, care ar fi o grila de program pentru vizitare minor, in asa fel incat sa fie convenabila ambelor parti, in asa fel incat sa avem program de vizita cat de cat egal?

EDIT: acum mi-a spus mama mea ca niste prieteni de familie au divortat, iar tatal are dreptul la vizita in fiecare zi cate 2 ore, la domiciliul sau. E posibila o astfel de hotarare, sau a inteles mama mea gresit?
c_mircea, utilizator