Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor ! Spor vechime personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor ! Spor vechime personal contractual

Consultand legislatia in vigoare cu privire la drepturile salariale am ajuns sa ma lovesc de o mare problema. Astfel ma aflu in imposibilitatea de a motiva o decizie privitoare la sporul de vechime, deoarece la data de 11.04.2010 CCM pe unitate a expirat. Legea 330/2009 nu poate fi aplicata cu privire la vechime deoarece aceasta face referire la acordarea gradatiilor de salarizare din anexe, anexe ce vor intra in vigoare de la data de 01.01.2011, celelalte acte care reglementau salarizarea personalului contractual au fost abrogate (HG 281/1993).
Va rog sa ma jutati daca aveti idee cum as putea motiva o astfel de decizie. Multumesc
La data de 01 ianuarie 2010 a intrat [n vigoare Legea nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice care se aplic` etapizat [n perioada 2010 – 2015, iar prin Ordonanţa de urgenţă nr. 1/25.01.2010 au fost stabilite unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar (M.O. nr. 62/27.01.2010).

Potrivit O.U.G. nr. 1/2010, ART. 5:
(3) În salariile de bază ale funcţiilor de execuţie şi ale funcţiilor de conducere este cuprins în toate cazurile sporul de vechime în muncă în cuantumul avut în luna decembrie 2009. În situaţia în care în cursul anului personalul de conducere şi execuţie îndeplineşte condiţiile pentru trecerea într-o altă tranşă de vechime, se acordă tranşa corespunzătoare vechimii prin aplicarea procentului la salariul de bază aferent funcţiei din luna decembrie 2009.
ART. 7: În anul 2010, majorarea salariilor şi a indemnizaţiilor lunare se va face numai pentru cele care au un nivel mai mic de 705 lei/lună şi numai dacă în mod cumulat cu sporurile şi indemnizaţiile acordate nu este depăşită această valoare.
Adica aplicati vechile procente la salariul de baza din decembrie si incheiati un act aditional privind modificarea gradatiei de vechime:D