avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor ! Spor vechime personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor ! Spor vechime personal contractual

Consultand legislatia in vigoare cu privire la drepturile salariale am ajuns sa ma lovesc de o mare problema. Astfel ma aflu in imposibilitatea de a motiva o decizie privitoare la sporul de vechime, deoarece la data de 11.04.2010 CCM pe unitate a expirat. Legea 330/2009 nu poate fi aplicata cu privire la vechime deoarece aceasta face referire la acordarea gradatiilor de salarizare din anexe, anexe ce vor intra in vigoare de la data de 01.01.2011, celelalte acte care reglementau salarizarea personalului contractual au fost abrogate (HG 281/1993).
Va rog sa ma jutati daca aveti idee cum as putea motiva o astfel de decizie. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 21:10, 1 Iunie 2010
La data de 01 ianuarie 2010 a intrat [n vigoare Legea nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice care se aplic` etapizat [n perioada 2010 – 2015, iar prin Ordonanţa de urgenţă nr. 1/25.01.2010 au fost stabilite unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar (M.O. nr. 62/27.01.2010).

Potrivit O.U.G. nr. 1/2010, ART. 5:
(3) În salariile de bază ale funcţiilor de execuţie şi ale funcţiilor de conducere este cuprins în toate cazurile sporul de vechime în muncă în cuantumul avut în luna decembrie 2009. În situaţia în care în cursul anului personalul de conducere şi execuţie îndeplineşte condiţiile pentru trecerea într-o altă tranşă de vechime, se acordă tranşa corespunzătoare vechimii prin aplicarea procentului la salariul de bază aferent funcţiei din luna decembrie 2009.
ART. 7: În anul 2010, majorarea salariilor şi a indemnizaţiilor lunare se va face numai pentru cele care au un nivel mai mic de 705 lei/lună şi numai dacă în mod cumulat cu sporurile şi indemnizaţiile acordate nu este depăşită această valoare.
Adica aplicati vechile procente la salariul de baza din decembrie si incheiati un act aditional privind modificarea gradatiei de vechime:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 330 George R George R In luna dec 2009, eram incadrat ca referent specialitate debutant (600 ron). Pe langa sporul de vechimea de 10%, mai beneficiam, conform contractului colectiv ... (vezi toată discuția)
Salar lex_ethonor lex_ethonor va rog sa ma ajutati si pentru mine:lucrez la directia judeteana de paza mures,si as vrea sa stiu la ce sporuri am dreptul dupa 3 ani de vechime in munca ... (vezi toată discuția)
Vechimea in munca piticul piticul am indeplinit conditiile de trecere intro noua treapta de vechime in munca .conform legii 330/2009 ar trebui sa trec de la coeficentul 2.20 la 2.35. ... (vezi toată discuția)