Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie impusa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie impusa?

Salutari la toata lumea, ma numesc Luci sunt din Arad si lucrez la un post de televizune local in fuctia de editor imagine(montaj audio-video).Ocup acest post de aprox 8 luni, toate bune si frumoase pana azi dimineatza cand am fost chemat in biroul directorului care mi-a zis ca nu i-a placut "maniera" in care am montat un material cu o zi inainte..i s-a parut ca eram nervos si ca nu m-am implicat suficient in finalizarea materialului respectiv, lucru total neverosimil,ca dupa asta directorul sa-mi ceara sa-mi semnez demisia,lucru cu care nu sunt de acord.Mai mult ca sigur este vorba de un pretext pentru a mai restrange numarul de angajati ai televiziunii.
Aceasta este prima oara cand vreau sa apelez la un avocat si nu stiu exact cum se procedeaza:">
As avea nevoie de niste sfaturi pentru inceput, sa imi dau seama daca are rost sau nu, sa merg mai departe.
Orice fel de indrumare este binevenita.
Multumesc!
Holom, utilizator
NU semna niciodata o demisie impusa !!!Angajatorul poate concedia un angajat sau un grup de angajati,dar este obligat ca pe o perioada de 6 luni de la concediere sa nu mai angajeze alta persoana in postul ramas liber.Daca angajatorul nu s-a pronuntat ca v-ar fi concediat,NU SUNTETI OBLIGAT SA SEMNATI DEMISIA.aceasta cauza poate fi si un conflict de interese intre dumneavoastra si angajattor.mai sunt totusi cazuri cand angajatorul completeaza o cerere falsa e demi9sie in numele angajatului.daca este si problema dumneavoastra.o puteti contesta in instanta in 30 de zile de la emiterea demisiei.
Nu semnati nici o demisie...ca to sunteti in bransa, incercati sa aveti martori la amenintari, chiar sa-l inregistrati si depuneti plangere penala