Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare la cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare la cetatean strain

Tatal meu (cetatean roman)a mostenit prin testament un teren.Dupa decesul tatalui meu, eu (cetatean german) am facut cerere de restituire a terenului conform legii 247 si paragrafului din constitutie care-mi garanteaza dreptul la mostenire.Aud acum tot felul de interpretari si vreau sa va intreb daca am dreptul la restituire si conform caror paragrafe de lege?Va multumesc anticipat.
In calitate de succesor puteti cere retrocedarea. Care n-a fost ceruta. Or, pentru ca sa fi mostenit terenul respectiv trebuia ca el sa apartina autorului dv., tatal. Dar tatal nu-l avea, caci nu l-a cerut de la stat si nu l-a obtinut. Prin urmare, nu aveati ce mosteni. Exact cum v-a mai spus cineva mai sus.

De aceea trebuie sa-l cereti. Dar pe legea 247 sunt sanse mai mici decat pe lagea 10. Din pacate pentru dv.