Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrarea in tara a unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrarea in tara a unui minor

buna ziua.va scriu din italia.am o fetita de 6 ani si as vrea pe timpul vacantei sa o trimit in romania.problema este ca eu si sotul lucram si nu o putem duce niciunul din noi.sora mea care este la milano s-a oferit sa o duca ea.eu as dori sa aflu daca eu si sotul meu trebuie sa ii facem imputernicire surorii mele.ea are 32ani.fetita mea are pasaport individual.o sa aiba probleme lla vama fara imputernicire?inapoi in italia o aducem noi pe fetita in august cand avem concedii si mergem in romania.deci la intoarcere nu este nici o problema.va multumesc.
Sora dvs.are nevoie de o procura notariala prin care dvs si sotul dvs. o imputerniciti sa plece cu minora in Romania.
va multumesc penru raspunsul acordat.eu am sunat si la consaulatul de la milano iar cei de acolo mi-au spus ca nu o sa aibe probleme la vama decat la intoarcere din romania.am sa incerc sa sun si la politia de frontiera sa fiu mai sigura.
Nu aveti nevoie de procura pentru intrarea copilului in tara....e nevoie doar de un act valabil( pasaport).