Forum Discuţii diverse Spune-ne cine eşti Alegerea Facultatii de drept
Discuție deschisă în Spune-ne cine eşti

Alegerea Facultatii de drept

Buna ziua,

Sunt elev in clasa a XII - a si m-am hotarat sa urmez o cariera in domeniul juridic. Eu unul m-am pregatit intens pentru examenul de admitere la facultatea din Bucuresti si probabil am si media necesara pentru a intra la Cluj dar inainte de a lua o decizie as dori sa aflu niste pareri despre aceste facultati ( sau altele pe care le-ati urmat ).

Din punct de vedere financiar sunt tentat sa aleg Clujul deoarece pare a fi mai accesibil decat Bucurestiul, dar in acelasi timp stiu ca decizia pe care o voi lua poate insemna diferenta dintre un licentiat in drept care profeseaza in domeniul juridic si unul care profeseaza in orice alt domeniu decat juridic.

Concret ma intereseaza daca posibilitatile de a profesa difera in functie de facultatea aleasa sau depind in cea mai mare masura de modul in care m-am pregatit in timpul facultatii.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Gaby811, utilizator
Gaby811 a scris:
Concret ma intereseaza daca posibilitatile de a profesa difera in functie de facultatea aleasa sau depind in cea mai mare masura de modul in care m-am pregatit in timpul facultatii.

Nu conteaza catusi de putin facultatea, poate sa fie particulara, poate sa fie la Cucuietii din deal. Conteaza cu ce ramai din facultate si nimic mai mult. Sigur, exista si avocati impresionabili care pun pret pe eticheta facultatii, pe note si alte aparente de acest gen, dar un avocat bun stie ca nu asta are importanta ci exclusiv ce e in capul unui student/absolvent. Iti recomand sa faci practica in timpul facultatii, mai ales vara, fie la instante fie la avocati (preferabil ambele).

Succes!
Multumesc mult pentru raspuns dar totodata as mai avea o intrebare daca se poate:

Eu unul sunt din Suceava, acesta fiind un oras mic, cu putine posibilitati, unde avocatura este o "casta inchisa". In momentul de fata, care orase din Romania ofera o posibilitate reala de a profesa avocatura ?
Cel putin Bucuresti, Cluj si chiar Iasi. Totusi nu pleca la drum cu prejudecati. Gura lumii e plina de idei cum ca in avocatura nu se intra decat pe pile, ca nu se poate, ca nu se vrea. Mai intai incearca, mai ales ca ai 4 ani de facultate inainte. Daca intr-o vara gasesti unde sa faci practica, nu ma indoiesc ca mai apoi gasesti unde sa lucrezi. Si inca un lucru: sfatul meu ar fi sa urmaresti mai ales societatile de avocati, pentru ca acolo poti vedea mai multe arii de practica, mai multi specialisti, si poti alege in cunostinta de cauza.
Va multumesc mult pentru sfaturi. Va doresc o zi buna.