Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament

As vrea sa cumpar un apartament ,dar am aflat ca terenul nu este decit concesionat de constructor,deci mie nu imi vinde terenul de sub blocul respectiv,ci strict apartamentul.Nu am inteles cum vine asta.Poate cineva sa ma lamureasca?E recomandat sa cumpar un astfel de apartament?Multumesc.
indicat ar fi sa mergeti cu actele vanzatorului la un notar sau avocat care sa le studieze si sa va lamureasca.
Aceeasi recomandare o am si eu.
Eu as evita sa cumpar o constructie pe un teren concesionat, deoarece concesiunea se face pe o durata de timp dupa care, proprietarul terenului, conform Codului civil devine proprietarul constructiei edificate, iar dv. care ati fost de buna credinta, nefiind si proprietar al terenului, proprietarul terenului poate sa va impuna anumite conditii dezavantajoase pentru dv. daca doriti sa mai folositi imobilul.
Trebuie vazute si conditiile concesionarii... Eu insa nu as risca...;)
Corina Capotã, Avocat