Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj de 6 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj de 6 ani

Buna ziua,

Ma numesc Coman Horia Andrei si sunt in urmatoarea situatie:
Convietuiesc cu o fata de 6,5 ani in apartamentul pe care bunica ei i l-a vandut cu act de vanzare cumparare acum 6,5 ani , actele notariale fiind platite de mine dar actele sunt facute pe numele ei noi nefiind casatoriti. In aceasta perioada a convietuirii ea nu a avut serviciu timp de 1,5 ani , fiind studenta , eu intretinand si cheltuielile apartamentului si ale ei din salariul meu. In tot acest timp de 6,5 ani , am adus imbunatatiri apartamentului , am cumparat absolut toata mobila si aparatura din locuinta - am chitanta pentru toate mai putin pentru imbunatatiri , dar detin chitante de la intretinere care au fost emise pe numele meu , eu fiind platitor de intretinere si avand buletin cu acord notarial de preluare in spatiu.
Aducandu-mi motivatia ca nu mai doreste continuarea relatiei am fost dat afara din casa.
Care sunt drepturile mele si ce pot face in aceasta privinta.

Cu multumiri,

Coman Horia Andrei
Nici un drept asupra imobilului.
Nici un drept de creanta pt imbunatatiri ( sunt cheltuieli voluptuarii si nu exista obligatia pt proprietar sa vi le returneze).
Aveti drept de proprietate asupra bunurilor mobile ( mobila si ce spuneti ca ati mai cumparat).
aveti doar un drept de creanta,respectiv pt. imbunatatiri puteti face dovada cu martori,printr/o actiune in pretentii puteti solicita sa se stabileasca valoarea imbunatatirilor aduse imobilului,faptul ca d/tra ati achitat cheltuielile aferente ea neavand servici ba mai mult probabil i.ati platit si taxele la facultate,aveti sanse cel putin jumatate din valorile stabilite
#-o
~ Conținut șters la cerere ~
consider ca cheltuelile voluptuarii s/ar fi putut pune in discutie intrun contract de inchiriere intre un proprietar si chirias nu in speta......
@andreeacp
De gestiunea intereselor altora ati auzit?