Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Stie cineva sa-mi spuna cat costa depunerea actelor pentru divort?
se plateste o taxa judiciara de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0.30 lei
Cererea pentru divort va fi timbrata cu aprox. 40 lei taxa judiciara de timbru si 0,3 lei timbru judiciar, in situatia in care divortul se intemeiaza pe art. 38 alin. 3 Codul familiei.
In cazul in care reclamantul nu realizeaza venituri sau acestea sunt inferioare salariului minim brut pe tara, taxa judiciara de timbru este de 8 lei.
Pentru cererile de stabilire a locuinţei minorilor, formulate potrivit art. 100 alin. 3 din Codul familiei, pentru cererea de încredinţare a copiilor minori, introdusă separat de acţiunea de divorţ, pentru cererile de reîncredinţare a copiilor minori ulterior divorţului, pentru acţiunea introdusă de un părinte care a recunoscut unul sau mai mulţi copii, în scopul purtării numelui său, precum şi pentru cererile de încredinţare a copiilor minori din afara căsătoriei, formulate potrivit art. 65 din Codul familiei taxa judiciara de timbru este de 6 lei.
depinde ce doriti ,redactare actiune si/sau taxa de timbru
av daniela