Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vio din voluntari. as dori sa stiu si eu cat ma costa o cerere de divort! va multumesc!
Trb. sa contactati un avocat sa va explice din ce consta o actiune de desfacerea casatoriei si sa stabiliti onorariul.
Nu exista onorarii fixe la toate cererile de divort, ci acesta se apreciaza in fiecare caz in parte, avand in vedere complexitatea acesteia.
Cserey Barnabás, Avocat
taxele datorate catre stat ce se achita la trezorerie iar chitantele se anexeaza la cererea de divort sunt:
- pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 1 si 2 din Codul familiei - 39 lei;
- pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 3 din Codul familiei, precum si in cazul in care reclamantul nu realizeaza venituri sau acestea sunt inferioare salariului minim brut pe tara - 8 lei;
- pentru cererile de stabilire a locuintei minorilor, formulate potrivit art. 100 alin. 3 din Codul familiei, pentru cererea de incredintare a copiilor minori, introdusa separat de actiunea de divort 6 lei
-i pentru cererile de incredintare a copiilor minori din afara casatoriei, formulate potrivit art. 65 din Codul familiei - 6 lei.

Pe langa aceste taxe mai aveti onorariul avocatului iar la capitolul acesta este valabil ce v-a scris colegul meu mai sus.