avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vio din voluntari. as dori sa stiu si eu cat ma costa o cerere de divort! va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carmen-Tunde Borsanyi , Avocat 21:06, 29 Ianuarie 2009
Trb. sa contactati un avocat sa va explice din ce consta o actiune de desfacerea casatoriei si sa stabiliti onorariul.
Nu exista onorarii fixe la toate cererile de divort, ci acesta se apreciaza in fiecare caz in parte, avand in vedere complexitatea acesteia.
Ultima modificare: Joi, 29 Ianuarie 2009
Cserey Barnabás, Avocat
taxele datorate catre stat ce se achita la trezorerie iar chitantele se anexeaza la cererea de divort sunt:
- pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 1 si 2 din Codul familiei - 39 lei;
- pentru cererea de divort intemeiata pe art. 38 alin. 3 din Codul familiei, precum si in cazul in care reclamantul nu realizeaza venituri sau acestea sunt inferioare salariului minim brut pe tara - 8 lei;
- pentru cererile de stabilire a locuintei minorilor, formulate potrivit art. 100 alin. 3 din Codul familiei, pentru cererea de incredintare a copiilor minori, introdusa separat de actiunea de divort 6 lei
-i pentru cererile de incredintare a copiilor minori din afara casatoriei, formulate potrivit art. 65 din Codul familiei - 6 lei.

Pe langa aceste taxe mai aveti onorariul avocatului iar la capitolul acesta este valabil ce v-a scris colegul meu mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru danamatea danamatea stie cineva in ce cuantum este acum taxa de timbru pt divort? va multumesc! (vezi toată discuția)
Divort sozo sozo Stie cineva sa-mi spuna cat costa depunerea actelor pentru divort? (vezi toată discuția)
Taxa de timbru la divort handsu handsu Daca nu ma insel , recent a aparut o reglementare prin care este posibila desfacerea casatoriei de comun acord . In acest caz , sau in alte cauze , care este ... (vezi toată discuția)