avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionari publici

In afara de avizul ANFP pentru transformarea postului de consilier juridic in functia publica de consilier juridic este nevoie si de o hotarare a consiliului local?
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 10:43, 4 Iunie 2010
Buna ziua !
Urmare avizului ANFP se emite hotarare a Consiliului local prin care se modifica in mod corespunzator organigrama si statul de functii si ulterior se emite dispozitia primarului in acest sens .
adrianmarin a scris:

Buna ziua !
Urmare avizului ANFP se emite hotarare a Consiliului local prin care se modifica in mod corespunzator organigrama si statul de functii si ulterior se emite dispozitia primarului in acest sens .

Dupa acestea s-ar putea sa aveti o problema. Adica CIM trebuie sa inceteze (personal contractual) prin acordul partilor, demisie etc. Si cum se face angajarea ca si functionar public avand in vedere blocarea posturilor?
Eu nu am reusit aceasta transformare.
@magkas , care a fost motivul pentru care nu ati reusit , precizati mai exact care a fost impedimentul ....
Pai se transfrma postul din contractual in fp, nu se angajeaza prin concurs o persoana din exterior (asa cum precizeaza clar OG 34/2009)...CJ contractual dispare din organigrama si ramane CJ functionar public... eu cred ca se poate, daca se invoca in preambului dispozitiilor de incetare a cim si de numire in functia publica art. 111 din legea 188/1999 si avizul ANFP.
adrianmarin a scris:

@magkas , care a fost motivul pentru care nu ati reusit , precizati mai exact care a fost impedimentul ....

Nu am primit avizul ANFP indiferent de motivele invocate. Desi si-au exprimat sustinerea morala in aceasta privinta au refuzat, motivul fiind OG 34 si lipsa avizului MFP care de asemenea a fost negativ. Fara motivare.
In urma acestor "impedimente" am lasat organigrama asa cum era.
Ultima modificare: Joi, 3 Iunie 2010
Cosmin-Traian Maglas, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Transformare din contractual in functie publica gabibeldean gabibeldean Buna ziua. Ca urmare a reorganizarii institutiei (Primarie) au fost transformate un numar de functii contractuale in functii publice. Avem avizul ANFP si HCL. ... (vezi toată discuția)
Avansare pe un grad "imediat superior"sau recrutare pe un grad " superior" barbutmar barbutmar Buna ziua, Sunt functionar public in cadrul administratiei publice locale incepand cu anul 2005.Postul pe care am sustinut consurs si am fost admis- consilier ... (vezi toată discuția)
Din personal contractual, functionar public zoard zoard Buna ziua ! Sunt angajat la o primarie comunala, din 2008 referent III, personal contractual, cu un salariu de 648 lei, dupa 1 ian 2010, conform Legii ... (vezi toată discuția)