Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformare din contractual in functie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformare din contractual in functie publica

Buna ziua. Ca urmare a reorganizarii institutiei (Primarie) au fost transformate un numar de functii contractuale in functii publice. Avem avizul ANFP si HCL. Este necesara emiterea dispozitiilor primarului pentru fiecare nou functionar public?
Ce posturi contractuale ati transformat?
Da, intrucat acea dispozitie reprezinta actul de numire in functie (fp nu au cim). In acea dispozitie se trec obligatoriu functia publica, locul desfasurarii activitatii, data numirii, drepturile salariale. Dispozitia va avea atasat formularul de juramant si fisa postului.
referent de specialitate II cu studii superioare in inspector si consilier principal 3