Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in specialitate

Stie cineva, va rog, daca cei 2 ani de concediu pentru crestere copil
se considera vechime in specialitate( de exemplu pt un post de
conducere tb sa aiba 7 ani vechime in specialitate ca economist dar
are in cartea de munca 2 ani pt crestere copil si in total 8 ani si
jumatate). Va rog daca stie cineva baza legala. In CCM se specifica
numai pt sporul de vechime ca se iau acesti doi ani dar nu spune nimic
de vechime in specialitate.Vreau sa ma lamuresc daca am sau nu dreptate. Pentru acesti 2 ani de ccc se acorda conform CCM spor de fideliatate si bineinteles vechime
#-o.
avand in vedere ca pe perioada de concediu crestere copil CIM este suspendat.....aceasta perioada nu are cum sa fie vechime in specialitate #-o
.... si nici in munca.
~ Conținut șters la cerere ~
In conformitate cu prevederile art. 18 alin. (7) din O.U.G. nr. 148/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta
alin (7) cand si cum a fost introdus?
perioada de concediu crestere copil constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea 19/2000 si a indemnizatiilor prevazute de OUG 158/2005, dar mai mult.....chiar nu stiu #-o