Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea

concediul medical
concediul de maternitate intra in calculul vechimii in munca , dar al vechimii in specialitate ?
somajul tehnic , intra in calculul celor 2 ?
Somajul este considerat ca perioada ce intra in calculul vechimii *doar
pentru stabilirea pensiei*, este specificat in legea 19 /2000 art. 5,
privind sistemul public de pensii.
Somajul este considerat stagiu de cotizare pentru calculul pensiei asa cum
si stagiul militar este considerat stagiu de cotizare, dar aceste 2 situatii
*nu sunt luate in calcul la sporul de vechime in profesie.*
Somajul intra in calculul "vechimii in munca" sau alt tip de stagiu acolo
unde legea prevede acest lucru ( pentru stabilirea pensiei, pentru plata
concediilor medicale..)
*Exceptie*: concediul de crestere si ingrijire copil se ia in calcul la
sporul de vechime, pentru ca legea specifica acest lucru.(vezi Legea 7/2007)
Este important si ce prevede CCM pe unitate. Adica angajatorul poate stabili
ca sporul de vechime sa se acorde doar pentru vechimea in cadrul societatii,
nu pentru vechimea totala in munca.
CCM la nivel national nu vorbeste de acordarea sporului pentru vechimea
totala in munca.
Somajul este o asigurare sociala, un beneficiu acordat in virtutea
contributiilor anterioare, care se considera vechime la acordarea
drepturilor de pensie.
In nici un caz nu se ia in considerare ca vechime in profesie, specialitate
sau vechime in munca! Ar insemna sa stai in somaj ... urmat de somaj ... urmat de somaj ... si sa se considere vechime ca jurist, de exemplu.
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
ENGFULL a scris:

concediul medical
concediul de maternitate intra in calculul vechimii in munca , dar al vechimii in specialitate ?
somajul tehnic , intra in calculul celor 2 ?

1. Perioada pentru care salariatii ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate si angajatorii acestor salariati sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei (perioada somajului tehnic).
Aceasta perioada nu se ia in considerare in calculul vechimii in specialitate.

2. Contractul individual de muncă se suspendă de drept în cazul concediului de maternitate. Aceasta implica suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.