Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine are dreptul sa taie orele lipsa de la program?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine are dreptul sa taie orele lipsa de la program?

Prin fisa mea de post imi revine sarcina de a opera,tine la zi si verifica condica de prezenta. As vrea sa stiu, ce se intampla in urma constatarii lipsei de la program (prin nesemnarea condicii) a unui salariat, care are un sef ierarhic superior. Concret cui ii revine sarcina de a-i taia orele lipsa de la program.
Va multumesc.
sefului ierarhic, evident
Daca este datoria ta prin fisa postului sa faci acest lucru treci la treaba, daca nu fai un referat catre seful ierarhic desi ma indoiesc ca ar avea astfel de atributii.
De regula cel care intocmeste pontajul taie orele nelucrate .
mie nu-mi sunt atribuite prin fisa postului prerogativele de a taia orele lipsa ci doar tinerea la zi , operare si verificare . Daca fac o analiza pe text tinerea la zi = adica sa urmaresc daca sunt toate semnaturile salariatilor atat la venire cat si la plecare, operare = pot cel mult sa inscriu in condica minutele intarziate sau absenta persoanei de la lucru in ziua respectiva, verificare = atunci cand constat ca un salariat a intarziat sau absenteaza trebuie sa verific motivul pentru care acesta nu se afla la munca. Deci de unde rezulta ca eu trebie sa tai orele intarziate?
Probabil ca este foarte greu de raspuns la aceasta intrebare? Oare de ce?
Evidenta orelor se face in scopul remunerarii dupa timpul efectiv lucrat. Ore suplimentare bani in plus , ore nelucrate bani mai putini.
Voi nu aveti fisele de post bine definite? Nu am specificat expres ca este atributia ta.
In principiu cel care face statele de salarii tine cont de aceasta evidenta in scopul determinarii salariului lunar cuvenit fiecarui angajat.