Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... licentiata in drept ! cum pot deveni procuror neavand ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

licentiata in drept ! cum pot deveni procuror neavand anii de vechime in campul muncii?

buna ziua! va rog mult sa ma ajutati cu un sfat,cum pot deveni procuror? am absolvit fac de drept dar nu am anii de vechime in acest sector de activitate. va rog cat mai multe detalii concise. multumesc mult!!
Legea nr. 303/2004 privind statutul magistratilor prevede si modalitatea in care dvs. puteti accede la functia de magistrat, in situatia in care nu aveti vechime in exercitare unei profesii juridice timp de 5 ani (consilier juridic, avocat. notar, grefier cu studii superioare). Deci, nu orice vechime in campul muncii se ia in calcul, ci numai aceea strict reglementata de lege, adica perioada in care ati profesat in domeniul juridic vreme de minim 5 ani .
Asadar, neavand aceasta vechime, dvs. puteti participa la concursul organizat de Institutul National al Magistraturii, in fiecare an, cu aprobarea prealabila a CSM. In situatia in care veti fi admisa pe unul din locurile scoase la concurs, va trebui sa urmati cursurile INM timp de 2 ani de zile, la finele carora veti sustine un examen de absolvire, urmand ca apoi, in functie de rezultatele obtinute sa ocupati unul din posturile vacante. Astfel, veti deveni procuror stagiar.
Pentru informatii mai detaliate puteti consulta Legea nr. 303/2004 si, de asemenea, puteti accesa pagina de internet a INM unde veti gasi infomatii utile dvs. despre modul in care se organizeaza concursul de admitere, absolvire etc.