Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exercitarea a doua functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exercitarea a doua functii

Buna ziua,

In prezent sunt director adjunct, in cadrul unei sucursale de banca. De mai bine de 7 luni, ii tin locul si colegei mele, director al sucursalei, care se afla in concediu de maternitate. Prin fisa postului o parte din sarcinile si obligatiile de serviciu coincid, in perioada de concediu de odihna ne inlocuim reciproc.
In conditiile date nu am beneficiat de nicio marire de salariu si nici nu am o decizie de numire in cealalta functie (de director). Practic, exercit doua functii insa nu exista nici un act, decizie care sa reglementeze acest fapt.
As dori sa stiu care sunt drepturile mele si cum as putea sa beneficiez de ele, daca acestea exista?

Va multumesc,

Denise

Din cate stiu, directorul adjunct preia atributiile directorului in lipsa acestuia ... presupun ca acest lucru este specificat in fisa postului dvs .

Intr-adevar, pentru exercitarea cu drepturi depline a functiei de director trebuia sa se emita o decizie de delegare de competente pe perioada lipsei acestuia.
Intradevar ne preluam atributiile una celeilalte, dar nu pe perioade atat de lungi.
Luati legatura cu sediul central si prin care le explicati faptul ca in fisa postului dvs exista posibilitatea preluarii atributiilor directorului de sucursala doar pe perioada concediului de odihna ... in acest sens, este necesara delegarea de competenta pe o perioada de timp mai indelungata.