Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in caz de infiere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in caz de infiere

Buna ziua,

Bunicul meu a fost infiat in 1945 de catre fratele tatalui sau natural. Infierea s'a facut in baza articolelor 320 si 321 din Codul Civil, care insa intre timp au fost abrograte.

Mai are el dreptul la mostenire dupa parintii naturali ?
RAF87, utilizator
Legaturile de rudenie dintre adoptat si parintii naturali sunt reglementate de legea in vigoare in momentul adoptiei. Asa ar fi firesc. Nu retin ca prin Codul familiei sa se fi adus modificari statutului adoptiilor efectuate anterior intrarii sale in vigoare.