Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se procedeaza la rezilierea unui contract?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se procedeaza la rezilierea unui contract?

Daca partile au prevazut in contractul de achizitii publice (de furnizare) ca nerespectarea contractului de catre una din parti, in mod culpabil si repetat da dreptul partii lezate de a considera contractul de drept reziliat si de a pretinde plata de daune interese, (pact comisoriu de gradul 3, in opinia mea), cum poate proceda in concret autoritatea contractanta, daca furnizarea produselor nu s-a facut in termenul de 30 de zile stabilit, si doreste rezilierea? Este suficienta o simpla notificare prin care se anunta furnizorul ca a.c. considera contractul reziliat de drept?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Da, este suficienta notificarea, dar in conditiile in care se mai solicita si acele daune interese, contractul trebuie sa treaca si prin instanta.
Pactele comisorii grad 3 sau chiar 4 sunt mai mult de intimidare, pana la urma tot instanta isi va spune cuvantul.