Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum Trebuie sa procedam?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum Trebuie sa procedam?

Unde trebuie sa ne adresam cu urmatorul caz:
1) Avem construita casa in anul 1971,In baza autorizatii de constructie,pe un teren in care suntem mostenitori legali in baza unui act notarial.
Si suntem imprejmuiti si marcati in planul cadastral cu parcelele:
1289/2 =337 metri patrati Constructie
1290 =205 Metri patrati curte+Livada
Total = 542 Metri patrati

2) In anul 1996 pentru suprafata de 542 Metri patrati + restul suprafetei pana la 4400 metri patrati s-a emis titlul de propoietate pentru 5 Mostenitori.
Din care 1 Suntem noi cu constructia din 1971

3)Unul din acesti 4 mostenitori,a cumparat cu actul cunmparare in 1990 - 1000 metrii patrati dar din alta mostenire care se invecineaza cu casa construita in 1971.
--In 1992 a decedat propietarul constructiei din 1971
--In 1993 a decedat vanzatoarea vecina cu aceasta casa.

4)In anul 2007,mostenitorul cu 1000 metrii patrati cumparati in anul 1990,a promovat proces prin care a solicitat ca obiect ,ca terenul de 542 metrii patrati de sub constructia vecinului din 1971 Ii apartine in actul lui din 1990
--Prin solutia data instanta ii da castigul cauzei.

5)Vrem sa stim daca este posibil,cu un act de cumparare emis in 1990 poti cumpara un teren de sub o constructie amplasata in baza unei autorizatii de constructie din 1971.
--Sa se tina cont de faptul ca reclamantul a promovat proces dupa decesul celor 2 aratati
--Si in prezent reclamantul este pus in posesie cu 1000 metrii patrati cumparati in 1990 pentru care i s-a emis si titlul de propietate in anul 1992
Conform art.36 din Legea fondului funciar „terenurile atribuite în folosinţă pe durata existenţei construcţiilor dobânditorilor acestora, ca efect al preluării terenurilor aferente construcţiilor în condiţiile art.30 din Legea nr.58/1974 cu privire la sistematizarea teritoriului şi localităţilor urbane şi rurale, trec în proprietatea actualilor titulari ai dreptului de folosinţă a terenului, proprietari ai locuinţelor”.
Prin urmare trebuie sa fie vorba de o eroare judiciara...