Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titluri de Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titluri de Proprietate

Buna Ziua! Tatal meu a cumparat un loc de casa in anul 1961. In anul 1965, a construit casa pe acel loc. In anul 1993 s-a emis un titlu de proprietate. Pe acel titlu de proprietate a fost trecuta mostenirea de 2 hectare extravilan si 1200 m patrati, locul de casa al tatalui meu cumparat in anul 1961. Pe acel titlu de proprietate, a fost trecut tatal meu si fratele lui. Tatal si fratele lui au decedat.Este normal ca mostenitorii unchiului meu sa aiba drept de proprietate pe terenul cumparat de tatal meu? Si daca da, cum pot demonstra cu un singur act scris de mana faptul ca mostenitorii unchiului meu nu au dreptul la acei 1200 de metrii patrati?
Demonstrati cu:actul scris de mana si martori(vecinii terenului)!
Verificati cine figureaza inscris in registrul general al posesorilor din anul 1990,si registrul agricol la primarie, pentru curtea de 1200 mp si casa aferenta. Daca este doar tatal dvs., puteti solicita corectarea titlului de proprietate in sensul radierii terenului de 1200 mp intravilan, care in mod eronat a fost trecut ca apartinand ambilor frati. Pentru curtea si casa respectiva, comisia locala de fond funciar trebuie sa va intocmeasca documentatia in vederea emiterii Ordinului prefectului de constatare a dreptului de proprietate pe numele defunctului dvs. tata, urmand ca apoi sa dezbateti succesiunea.
asa este, trebuie sa solicitati nulitatea absoluta partiala a titlului de proprietate in sensul celor aratate de colega mai sus.