avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cesiune parti sociale in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cesiune parti sociale in insolventa

Dupa deschiderea procedurii insolventei asociatii debitoarei mai pot instraina partile lor sociale in mod legal?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 08:18, 3 Iunie 2010
nu, partile sociale sunt indisponibilizate prin hotarirea instantei ce solutioneaza cererea de insolventa.
in baza carui articol?
hanibal a scris:

Dupa deschiderea procedurii insolventei asociatii debitoarei mai pot instraina partile lor sociale in mod legal?

DA
art care interzicea acest lucru a fost abrogat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibila cesiunea partilor sociale inainte de primul termen al dosarului de insolventa? nimren nimren In cazul in care impotriva societatii SRL cu asociat unic a fost formulata o actiune in deschiderea procedurii de insolventa, pana la primul termen de ... (vezi toată discuția)
Societate in faliment Florin8911 Florin8911 Buna ziua.am avut o firma care a fost data in judecata pt faliment care avea datori la stat.intrebarea mea este:eu am cumparat cu prietena mea anul terecut un ... (vezi toată discuția)
Refuz executor de a vira sumele de bani CI Ioana Butan CI Ioana Butan Buna ziua Supun atentiei dvs urmatoarea speta: Impotriva unei soc se obtine o solutie favorabila prin care este obligata la plata unor sume de bani ... (vezi toată discuția)