Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vinzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vinzare mijloc fix

Patronul vrea sa vinda un autoturim care este amortizat integral.
Intrebarea este daca poate sa-l vinda sub pretul de achizitie?
Care ar fi inregistrarile in contabilitate?
pentru a-l putea vinde trebuie sa aveti achitate taxele la Primarie (TMT).
intocmiti factura cu tva la pretul convenit , iar inregistrarile sunt urmatoarele :
461=%7583,4427 (vanzarea conform facturii) si
2813=2133 (descarcarea gestiunii)
Taxele sunt achitate:D
Va multumesc de ajutor..