avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix amortizat integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix amortizat integral

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine, sunt la inceput de drum, care sunt inregistrarile contabile pentru vanzarea unui mijloc fix (auto) amortizat integral si scoaterea acestuia din evidenta contabila.
Valoarea de achizitie a mijlocului fix este de 30 000 RON iar acesta se vinte acuma cu 18 000. Multumesc mult:D
Cel mai recent răspuns: cristina_virciu , utilizator 13:50, 16 Februarie 2012
Vanzarea o inregistrati astfel:

461=% 18.000
7583 14.516,13
4427 3.483,87 ( in cazul in care sunteti platitor de TVA)

Scoaterea din gestiune a masinii:

2813 = 2133 30.000
Multumesc mult pentru raspuns!

Dar as mai dor sa stiu daca o sa platesc impozit pe venit (fiind microintreprindere) pentru aceasta suma.

Multumesc anticipat!:vishenka::vishenka:
Da.
Art 112 7 nu include aceste venituri la exceptii.
Buna ziua!
Care ar fi inregistrarile contabile pt scoaterea din evidenta, daca s-a facut reevaluare unui mijloc fix amortizat complet si apoi s-a vandut?!
Va multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix ionica34 ionica34 Buna ziua!As dori sa stiu care este monografia contabila pentru vanzarea unui autoturism in cazul meu amortizat integral si scoaterea lui din evidenta ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata madalina_oprea madalina_oprea Buna ziua! Am si eu o problema ,daca ma poate ajuta cineva,va rog. Patronul societatii und efac contabilitatea a cumparat in sept 2012 o motocicleta cu 30 ... (vezi toată discuția)