Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix amortizat integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix amortizat integral

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine, sunt la inceput de drum, care sunt inregistrarile contabile pentru vanzarea unui mijloc fix (auto) amortizat integral si scoaterea acestuia din evidenta contabila.
Valoarea de achizitie a mijlocului fix este de 30 000 RON iar acesta se vinte acuma cu 18 000. Multumesc mult:D
Vanzarea o inregistrati astfel:

461=% 18.000
4427 3.483,87 ( in cazul in care sunteti platitor de TVA)

Scoaterea din gestiune a masinii:

2813 = 2133 30.000
Multumesc mult pentru raspuns!

Dar as mai dor sa stiu daca o sa platesc impozit pe venit (fiind microintreprindere) pentru aceasta suma.

Multumesc anticipat!:vishenka::vishenka:
Da.
Art 112 7 nu include aceste venituri la exceptii.
Buna ziua!
Care ar fi inregistrarile contabile pt scoaterea din evidenta, daca s-a facut reevaluare unui mijloc fix amortizat complet si apoi s-a vandut?!
Va multumesc anticipat!