Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fondurile speciale in asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fondurile speciale in asociatiile de proprietari

buna ziua,

fac parte din C.Ex al unei asociatii de proprietari si va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie:
proprietarii unei scari (in proportie de 90) sunt de acord cu zugravirea scarii blocului. / dupa ce le-am obtinut acordul, am intocmit un tabel nominal in baza caruia am solicitat administratorului crearea unui fond pt zugravirea scarii. / acesta refuza sa il creeze si este sustinut de presedintele asociatiei. / va rog sa imi spuneti ce optiuni am / va multumesc anticipat
ContSters20980, utilizator
Sa strangeti banii in fondul de reparatii.

Administratorul nu poate refuza nimic pentru ca el este angajatul asociatiei si ce zice asociatia, aia face el, nu sta sa-l intrebe nimeni daca e de acord sau nu.

Presedintele asociatiei trebuie in primul rand sa citeasca Legea 230/2007 cu HG 1588/2007 si sa constate cu stupoare ca fondul de reparatii este obligatoriu de constituit...si nu numai atat, dar anual in adunarea generala trebuie intocmit bugetul de venituri si cheltuieli in cadrul caruia se stabileste si ce lucrari mari se vor face in anul care urmeaza, astfel incat obligatia legala a proprietarilor de a pastra in bune conditii de functionare cladirea, sa fie indeplinita.
Este o obligatie!
i-am convins sa constituie fondul de reparatii cu legea in mana / desi nu am pregatire in domeniu juridic, macar stiu sa citesc / a fost greu
in privinta zugravitului mi se spune: "nu constitui eu un fond special pt d.ta si daca ii strangi in fondul de reparatii , banii pot fi folositi pt orice reparatie in functie de decizia c ex" #-o
In cazul acesta, daca s-a ajuns pana la jumatatea drumului, faceti Dv un tabel al proprietarilor de pe scara - sa fie cat mai multi - prin care sa solicitati ca din banii stransi in fondul de reparatii sa se zugraveasca scara. Apoi dupa ce zugraviti, strangeti in continuare pentru alte lucrari.....
am optat pt constituirea unui fond special deoarece in normele metodologice de aplicare a legii 230 ,cap ll, art 24 (5) se specifica faptul ca fondul de reparatii va fi depus in contul asociatiei de propr. si nu va putea fi folosit decat cu acordul adunarii generale a asociatiei de propr in conformitate cu bugetul de venituri si cheltuieli,asociatie din care proprietarii unei scari reprezinta 33% / practic ceilalti 66% pot dispune cum vor (prin intermediul pers care fac parte din c. ex.sau la o adunare generala) de banii stransi.#-o
tabelul nominal l-am facut deja / in baza lui am cerut infiintarea fondului pt zugravit / degeaba#-o
tragicomix, utilizator
Diferenta intre fondul de reparatii si alte fonduri speciale, dupa parerea mea o face sursa fondurilor ....si nu destinatia acestora.