Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate contract de inchiriere

Am incheiat un contract de inchiriere pentru un spatiu, in baza caruia am declarat sediul social si punctul de lucru al unui S.R.L.
La acest moment imobilul este in executare silita in baza unor datorii catre un creditor iar executorul judecatoresc care se ocupa de caz mi-a spus ca, deoarece contractul meu de inchiriere este incheiat pentru 5 ani si nu este notat in CF-ul imobilului poate fi reziliat de un eventual proprietar.
Poate legea sa fie asa de permisiva?
Nu poate fi reziliat daca va impliniti obligatiile contractuale.
poate fi reziliat cu respectarea termenului de preaviz prevazut in contract, daca s-a facut o astfel de precizare ( de regula se precizeaza un termen de preaviz de minim 30 zile ).
Dernuntarea unilaterala(adica ceea ce spunea geomih) este efectul neexecutarii obligatiilor contractuale, ori executarea partiala sau defectuoasa a obligatiilor de catre una dintre parti.
Notarea contracului de inchiere in CF are rolul de a asigura publicitatea imobiliara si de a face acest contract opozabil tertilor. Cum acest contract nu a fost notat in CF (puteti verifica printr-un extras de informare de CF) noul proprietar nu este obligat sa tina seama de el. Printre altele fie spus era obligatia dvs. sa-l inregistrati!! Si mai ales, interesul dvs.
Numai ca, nici pentru proprietar nu stau lucrurile f comfortabil.
Am recitit masajul si am inteles executarea silita nu a fost inca finalizata. Inregistrati-va contractul in Cartea Funciara a imobilului si rezolvati problema!