Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare sociatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare sociatate

daca vreau sa-mi vand firma si am un credit luat pe firma fara ipoteca cel care cumpara firma preia si datoriile?ce se intampla daca nu plateste ratele la banca?

am un credit luat pe firma

Intotdeauna mi-a fost greu sa inteleg de ce oamenii nu reusesc sa faca distinctia intre EI ca persoane fizice si FIRMELE pe care le-au infiintat. Firma este o persoana (juridica) diferita de cel care a infiintat-o asa cum copilul este o persoana diferita de parintele sau. (chiar daca auzim prea des expresia "eu te-am nfacut, eu te omor"). Nu aveti un credit luat pe firma ci firma (are) a contractat un credit. Chiar daca detinatorul partilor sociale se schimba (prin cesiune de parti sociale) firma va avea in continuare un credit de achitat. Daca nu-l achita, poate fi execuatata (firma) de banca, poate intra in faliment, etc, etc. Iar daca, cumva, ati folosit creditul FIRMEI in interes personal (ati cumparat pt dvs. masina si piscina) atunci riscati si o chemare in raspundere pt ajungerea firmei in stare de faliment.
romascanu, moderator