Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu firma pe locuinta ipotecata?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu firma pe locuinta ipotecata?

buna tuturor , am nevoie inca o data de ajutorul expertilor , am luat un apartament cu ipoteca pe 25 de ani si acum ma roaga o ruda sa isi faca firma ( crescator de albine) cu sediul pe apartament, intrebarea mea este daca se poate si ce risc eu in calitate de proprietar daca el da faliment sau are alte probleme cu legea . multumesc anticipat :(:">
Nu riscati nimic
daca sediul social al firmei respective va fi in apartamentul ipotecat, asta nu inseamna ca, dvs in calitate de proprietar veti raspunde pentru actiunile sau inactiunile persoanei juridice respective. aceasta va primi toate notificarile la sediul social declarat la Registrul Comertului si care nu va implica cu nimic pe dvs. numai ca, daca dvs nu va mai platiti creditul pe care l-ati contractat si care este garantat cu acel apartament, riscati ca banca sa il valorifice, iar societatea respectiva nu-si va mai putea desfasura activitatea specifica sediului social acolo, decat daca, creditorul sau noul proprietar isi dau acordul, in mod expres.
nu aveti cum sa-l ajutati. pt a-si face sediul la dvs, trebuie sa existe un contract de inchiriere sau de comodat intre dvs si firma. pt asta, trebuie sa aveti acordul creditorului si acesta nu-l va da
am inteles , va multumesc mult pentru raspunsuri, mi-au fost de real ajutor tinand cont si de faptul ca nici nu prea vroiam sa il ajut datorita faptului ca il stiu ca fiind rau platnic (am mai avut niste bani dati cu imprumut la el si tare greu i-am mai vazut inapoi )
sigur banca nu accepta sa faceti sediu de firma