Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu firma pe locuinta ipotecata?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu firma pe locuinta ipotecata?

buna tuturor , am nevoie inca o data de ajutorul expertilor , am luat un apartament cu ipoteca pe 25 de ani si acum ma roaga o ruda sa isi faca firma ( crescator de albine) cu sediul pe apartament, intrebarea mea este daca se poate si ce risc eu in calitate de proprietar daca el da faliment sau are alte probleme cu legea . multumesc anticipat :(:">
In principiu nu riscati nimic daca scrieti "la sediul firmei nu se vor desfasura activitati".
De asemenea, cititi contractul de vanzare cumparare si extrasul de carte funciara. S-ar putea sa aveti surpriza sa aveti interdictie la inchiriere sau comodat.

Alberto Kurtyan
multumesc pentru precizari, chiar ma voi uita pe contract si va tin la curent