Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiei?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiei?

buna seara!!tatal meu are 53 de ani si a lucrat pana acum la CFR marfa ca mecanic ajutor.el avea grupa doua ia cei de la CFR i-au spus ca se incadreaza la pensie.apoi am vorbit cu cineva de la Casa de pensi si tot asa a zis ca nu-i nici o problema si ca iese la pensie.tata a lucrat de 20 de ani la CFR dar inainte a mai lucrat si la alte firme.in total ar fi 28de ani jumate de cotizare.dosarul de pensionare i-a fost respins pe motiv ca nu se incadreaza dupa noua lege.apoi am dat Casa de pensi in judecata dar toate dosarele au fost respinse si al tatalui meu si al altor persoane.dar am inteles ca trebuie sa primesti acasa o instiintare cu motivul pentru are s-a respins dosarul si pe baza carei legi.este adevarat??tin sa mentionez ca tatal meu este din judetul Olt si am observat ca cei de acolo sunt mai aspri.ce ma sfatuiti sa fac????=D>:thumbup:
mikiank, utilizator
mikiank a scris:
apoi am dat Casa de pensi in judecata dar toate dosarele au fost respinse si al tatalui meu si al altor persoane.dar am inteles ca trebuie sa primesti acasa o instiintare cu motivul pentru are s-a respins dosarul si pe baza carei legi.este adevarat??

Tatal dvs. trebuie sa primeasca acasa hotararea judecatoreasca. Impotriva acesteia poate declara recurs.

Gabriela Pintea, Consilier juridic