Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... escrocherie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

escrocherie

Buna ziua ! Stiu ca aici gasesc raspunsuri competente !! Am imprumutat unei persoane fizice o suma de bani, acum un an dar fara a incheia nici un act. persoana respectiva ma tot amana cu restituirea sumei. as putea face ceva legal?abuz de incredere? multumesc
puteti sa-i faceti plangere penala pt abuz de incredere. ar fi mai util s-o convingeti sa va semneze un contract de imprumut.
Multumesc mult !!! Ma ajutati mult cu sfaturile d-voastra ! Plingerea penala pentru abuz de incredere se face la politie ?
la sectia de politie de care apartineti
Nu prea este abuz de incredere si ca atare nu poate fi incident art. 213 Cod penal .Am fi fost in aceasta situatie daca de exemplu ar fi existat un imprumut de folosinta -comodat si nu un imprumut al unui bun consumptibil, in speta, suma de bani.Sau daca dvs. ati fi incredintat persoanei imprumutate o suma de bani in ideea ca aceasta sa o depuna la cec pe numele dvs. sau pentru a va plati unele facturi, servicii. In cazul unui imprumut al unei sume de bani , nerestituirea la scadnta da nastere unui litigiu civil .
In plus, nici nu vad cum puteti face dovada acestui imprumut de vreme ce nu ati intocmit nicio chitanta.
ContSters47264, utilizator
nu veti avea nici o sansa pe latura penala pentru ca nerestituirea unui imprumut nu este abuz de incredere si nici macar inselaciune. O sa va indrume catre instanta civila.

data viitoare semnati acte.