Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale regim derogatoriu declaratii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

regim derogatoriu declaratii

Buna seara tuturor! solicit ajutor intr-o problema!
societatea comerciala este suspendata din iunie 2008. nu s-a cerut regim derogatoriu de depunere a declaratiilor si nici nu s-a depus vreo delclaratie pana acum.
din verificarile facute pe situl ANAF societatea nu figureaza ca inactiva (oricum suspendat-inactiv-activ , observ ca deja sunt termeni pe care eu nu ii mai inteleg).

Se poate oare ca regimul derogatoriu sa se obtina retroactiv, de la data suspendarii firmei ( la ORC), in vederea eliminarii declaratiilor care trebuiau depuse? Sincer din nestiinta nu au fost depuse?

indiferent de raspuns (sper sa fie pozitiv :() sa ma indrumati si spre baza legala argumentare. va multumesc anticipat
am sa definesc in citeva cuvinte termenii :
- firma suspendata - acea firma care a anuntat registrul comertului ca nu va mai desfasura activitate
- firma inactiva - acea firma care 2 termene consecutive cu e depus declaratii si care a fost " penalizata" din oficiu de catre fisc prin trecerea pe o lista speciala ;
- regimul derogatoriu- regim optional , fara legatura neaparata cu suspendarea, prin care o firma cere si primeste aprobare de la fisc sa nu mai depuna unele declaratii fiscale
Regimul derogatoriu nu poate opera pentru trecut ; el este valabil doar in viitor si doar daca firma il primeste ; sunt citeva conditii pentru acordarea acestuia : sa fie toate declaratiile depuse la zi este una dintre ele
Ar trebui ca pe site anaf firma sa apara ca suspendata . Asa apare ?
In legatura cu netrecerea ca firma inactiva - ma mir ca a scapat pentru ca , cel putin la noi in oras nu prea se fac greseli aici
In concluzie : trebuie sa depuneti acele declaratii , poate cu avertisment , poate cu amenda si abia dupa aceea sa solicitati regimul derogatoriu .
Magda Staicu, Consultant fiscal