avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu premiu de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu premiu de nastere

Mai am o problema .poate cineva ma poate ajuta deoarece parerile sunt f impartite. Sotul meu e cadru militar angajat. Are dreptul la salariu premiu de nastere cf contractului colectiv de munca la nivel national ptr 2010 ? art 51 ? Mentionez ca eu nu am dreptul . Sau altfel spus bugetarilor li se aplica contractul colectiv de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:54, 4 Iunie 2010
Din cuprinsul CCMN reiese clar ca acesta este aplicabil si sectorului bugetar ..insa, in practica, prevederile CCMN nu sunt aplicate si sectorului bugetar.
Instanta a dat castig de cauza unei salariate din sectorul bugetar .
Deci este posibil sa se acorde si in sistemul bugetar . Ma rog, pana cand vor intra in vigoare masurile de austeritate, pentru ca am vazut ca sunt anulate toate ajutoarele de acest gen .
zzenovia a scris:

Instanta a dat castig de cauza unei salariate din sectorul bugetar .
Deci este posibil sa se acorde si in sistemul bugetar . Ma rog, pana cand vor intra in vigoare masurile de austeritate, pentru ca am vazut ca sunt anulate toate ajutoarele de acest gen .


Practica judiciara este neunitara, in acest sens ... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de nastere conf. contractului colectiv de munca anca_2007 anca_2007 Buna ziua, am o prietena (angajata a Agentiei de Plati si Interventii in Agricultura - Constanta, din cadrul ministerului agriculturii), care urmeaza sa nasca ... (vezi toată discuția)
Legea 330/2009 anuleaza ccmunn? sce76 sce76 Buna ziua. Am depus cerere pentru acordarea primei de nastere la scoala unde lucrez, am sesizat ITM-ul, care a spus ca am dreptul la aceasta prima, prevazuta ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate la nasterea unui copil da sau nu? Lucyaly Lucyaly Buna ziua, Am o intrebare. Am nascut pe 21 iulie 2010. Sunt salariata (am fost salariata. acum sunt in concediu de maternitate) in cadrul unei universitati ... (vezi toată discuția)