Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu premiu de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu premiu de nastere

Mai am o problema .poate cineva ma poate ajuta deoarece parerile sunt f impartite. Sotul meu e cadru militar angajat. Are dreptul la salariu premiu de nastere cf contractului colectiv de munca la nivel national ptr 2010 ? art 51 ? Mentionez ca eu nu am dreptul . Sau altfel spus bugetarilor li se aplica contractul colectiv de munca ?
Din cuprinsul CCMN reiese clar ca acesta este aplicabil si sectorului bugetar ..insa, in practica, prevederile CCMN nu sunt aplicate si sectorului bugetar.
Instanta a dat castig de cauza unei salariate din sectorul bugetar .
Deci este posibil sa se acorde si in sistemul bugetar . Ma rog, pana cand vor intra in vigoare masurile de austeritate, pentru ca am vazut ca sunt anulate toate ajutoarele de acest gen .
zzenovia a scris:

Instanta a dat castig de cauza unei salariate din sectorul bugetar .
Deci este posibil sa se acorde si in sistemul bugetar . Ma rog, pana cand vor intra in vigoare masurile de austeritate, pentru ca am vazut ca sunt anulate toate ajutoarele de acest gen .

Practica judiciara este neunitara, in acest sens ... :)